30 lat FUCHSa na polskim rynku

FUCHS
20.8.2020

Grupa FUCHS jest największym na świecie niezależnym producentem środków smarnych. W Polsce działa od 1990 roku.

Te 30 lat to ciągły rozwój spółki i dążenie do zapewnienia klientom najwyższych światowych standardów w zakresie nie tylko dostarczania wysokiej jakości produktów, ale również serwisu pozwalającego na ekonomiczne i efektywne gospodarowanie środkami smarnymi. Na przestrzeni lat z małej kilkuosobowej firmy FUCHS przekształcił się w przedsiębiorstwo zatrudniające prawie 500 osób.

Krokami milowymi dla rozwoju FUCHSa w Polsce było rozpoczęcie lokalnej produkcji, co wpłynęło na sprawniejszą i znacznie bardziej elastyczną obsługę klientów. Dzisiaj Gliwice to nie tylko zakład produkcyjny, ale również szerokie zaplecze laboratoryjne. Obecnie rocznie w Gliwicach produkuje się 35 tysięcy ton środków smarnych, a firma sprzedaje ich ok. 50 mln litrów.

FUCHS oferuje środki smarne dla każdej branży – przemysłu samochodowego, OEM, górnictwa i wydobycia, obróbki metali, rolnictwa i leśnictwa, przemysłu lotniczego, energetyki, budowy maszyn, budownictwa i transportu, przemysłu stalowego, metalowego i cementowego oraz dla przedsiębiorstw z przemysłu spożywczego, sektora produkcji szkła, odlewnictwa i przemysłu kuźniczego itd.

W roku 2000 firma Fuchs Oil Corporation (PL) rozpoczęła działalność CPM (Chemical Proces Management), polegającą na przejęciu kompleksowej odpowiedzialności za gospodarkę smarowniczą w zakładach produkcyjnych. Ta nowatorska koncepcja obsługi zaowocowała wielkim zainteresowaniem ze strony dużych, nowo powstałych lub przekształconych zakładów produkcyjnych, w których wdrożenie podobnych rozwiązań, takich jak efektywne zarządzanie środkami smarnymi stało się po prostu niezbędne. Obecnie na terenie Polski firma obsługuje 47 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia ponad 300 osób i tym samym jest zdecydowanym liderem w tym obszarze.

Znaczącym rokiem w historii firmy był rok 2006, kiedy została wdrożona na rynek nowa linia produktów AGRIFARM dedykowanych rolnictwu. Do dzisiaj firma Fuchs jest wiodącym dostawcą środków smarnych właśnie dla tej branży. Obecnie firma Fuchs Polska jest ważnym eksporterem produktów do takich krajów jak: Austria, Ukraina, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Węgry, Słowenia, Francja, Mołdawia, Chorwacja, Armenia, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Hiszpania, Rosja, Turcja, Słowacja, Grecja i Macedonia.

W 2015 r. Grupa FUCHS zdecydowała się na śmiały, znaczący krok, jakim jest przejęcie firmy STATOIL,  co w istotny sposób pozwoliło na zwiększenie udziału w rynku środków smarnych FUCHS w Polsce. W Gliwicach w nowo utworzonej strefie ekonomicznej, firma Fuchs zaczęła rozwijać skrzydła, dzięki potencjałowi, jaki dawał nowy zakład i nowa przestrzeń. Tu  również zostaje powołane do życia laboratorium kontroli jakości, gdzie w sposób ciągły dokonuje się analizy próbek wytworzonych środków smarnych.

W 2017 r. Fuchs Oil Corporation (PL) trafia na listę 100 największych i najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce wg rankingu Rzeczpospolitej.

Firma Fuchs pomaga środowisku naturalnemu, gdyż zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny to jedna z 10 strategicznych inicjatyw – m.in. w 2019 r. w pobliżu firmy powstało pszczelarium a pracownicy mają świadomość, że dbanie o ekologię, to przyszłość zarówno nasza jak i kolejnych pokoleń.

Dewizą firmy jest obietnica: Technologia, która się opłaca oraz wiarygodność.

Więcej na www.fuchs.com/pl

Źródło: FUCHS

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę