Ceniony motocyklista Jorge Lorenzo wystartuje w inauguracji 30. sezonu Porsche Mobil 1 Supercup

Jorge Lorenzo w 30. sezonie Porsche Mobil 1 Supercup Porsche

Niebawem rozpocznie się 30. sezon pucharu Porsche Mobil 1 Supercup, organizowanego wyłącznie jako wsparcie europejskich rund Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA. Na tegoroczny sezon składa się osiem wyścigów. Inauguracyjna runda odbędzie się 24 kwietnia 2022 r., podczas Grand Prix Emilii-Romanii na torze Imola (Włochy). Gościnnie wystąpi tam Jorge Lorenzo, pięciokrotny motocyklowy mistrz świata. 34-letni Hiszpan zasiądzie za kierownicą VIP-owskiego samochodu nr 911, wystawianego przez Porsche Motorsport. Lorenzo będzie też stałym zawodnikiem włoskiej edycji Porsche Carrera Cup. Z pucharowym 911 GT3 Cup o mocy około 375 kW (515 KM) miał okazję zapoznać się podczas przedsezonowego testu Supercup w Imoli.

– Po zakończeniu kariery w MotoGP brakowało mi rywalizacji... Zacząłem więc szukać czegoś bezpieczniejszego niż wyścigi motocyklowe. W ubiegłym roku wziąłem udział w kilku wirtualnych wyścigach e-sportowej wersji Porsche Carrera Cup Italia. Kolejnym krokiem była przesiadka do prawdziwego Porsche 911 GT3 Cup – powiedział z błyskiem w oku Jorge Lorenzo, opisując swoją motywację do zamiany dwóch kółek na cztery. – Muszę się jeszcze wiele nauczyć, ale bardzo wyczekuję już zarówno Porsche Carrera Cup Italia, jak i Porsche Mobil 1 Supercup.

Za niespełna dwa tygodnie Porsche Mobil 1 Supercup rozpocznie swój 30. sezon – jako wsparcie wyścigu Formuły 1 w Imoli. – Test stanowił świetne wprowadzenie do nadchodzącego sezonu. Nasz puchar znów może pochwalić się doskonałymi walorami sportowymi. Najlepsi kierowcy z ostatnich lat powrócili, by stanąć do walki z naprawdę szybkimi debiutantami – skomentował Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup. – Wyższy bieg wrzucamy również w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oprócz biopaliwa, które wprowadziliśmy do Supercup w 2021 r., stworzyliśmy własne zarządzanie środowiskowe. Oznacza to, że jeszcze ciężej pracujemy nad dalszym zmniejszaniem naszego śladu ekologicznego.

Do dwudniowego przedsezonowego testu na torze Imola obok Jorge’a Lorenza przystąpiło 34 innych kierowców z 13 krajów świata. Wydarzenie pozwoliło im przygotować się do rozpoczęcia nowego sezonu Supercup, w którym ponownie na Autodromo Enzo e Dino Ferrari pojawi się Porsche 911 GT3 Cup. Oprócz nowego Juniora Porsche Laurina Heinricha (Niemcy/SSR Huber Racing) na liście startowej w szczególności wyróżniają się jeszcze dwaj kierowcy: Larry ten Voorde z Holandii (Team GP Elite) oraz Niemiec Michael Ammermüller (SSR Huber Racing).

Ten Voorde, mistrz Supercup z lat 2020 i 2021, spróbuje zdobyć swój trzeci tytuł z rzędu. – Tegoroczna stawka jest niezwykle silna. Za pucharem dodatkowo przemawia fakt, że powraca do niego trzykrotny mistrz Michael Ammermüller. Dzięki temu rywalizacja będzie dla mnie jeszcze ciekawsza – powiedział 25-letni zawodnik z Holandii.

Michael Ammermüller zaliczył mistrzowski hat-trick w Porsche Mobil 1 Supercup w latach 2017-2019. W ostatnich dwóch sezonach 36-letni Bawarczyk startował w ADAC GT Masters, gdzie w 2020 r. zdobył tytuł za kierownicą Porsche 911 GT3 R. – Supercup to po prostu fantastyczna seria wyścigowa. Wspaniale, że wszyscy jeżdżą tu identycznymi technicznie samochodami. Nie ma więc dyskusji na temat „równowagi osiągów”. Nowością jest dla mnie Porsche 911 GT3 Cup typ 992. Mam nadzieję, że szybko nadrobię doświadczenie, które mają już inni zawodnicy – powiedział Ammermüller.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup 2022*

  • 22-24 kwietnia: Imola (Włochy)
  • 26-29 maja: Monte Carlo (Monako)
  • 1-3 lipca: Silverstone (Wielka Brytania)
  • 8-10 lipca: Spielberg (Austria)
  • 22-24 lipca: Le Castellet (Francja)
  • 26-28 sierpnia: Spa-Francorchamps (Belgia)
  • 2-4 września: Zandvoort (Holandia)
  • 9-11 września: Monza (Włochy)

* może ulec zmianom

Źródło: Porsche

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę