Droższe OC za punkty karne

Pixaby – Tomekwalecki

Od 17 czerwca liczba punktów karnych może wpłynąć na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Nawet o kilkaset procent mogą wzrosnąć ceny obowiązkowych polis OC dla kierowców, którzy popełniają najcięższe wykroczenia drogowe. Jak mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń – firmy ubezpieczeniowe, szykując ofertę polisy OC dla kierowcy, biorą obecnie pod uwagę jego szkodowość. To jednak działa post factum, bo szkoda najpierw musi się wydarzyć. Nowe rozwiązanie ma natomiast działać prewencyjnie.

– Dostęp do danych o punktach i mandatach pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego – mówi Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych w Warcie. Dodaje, że przy ewentualnej podwyżce składki za OC liczyć się będzie rodzaj przewinienia. Największe zwyżki, sięgające nawet kilkuset procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach.

Planuje się, aby dostęp do danych obejmował dwa lata wstecz. Jeśli więc ktoś ma mandaty i punkty na koncie, powinien czuć się zagrożony nową ofertą firm ubezpieczeniowych. Jak pokazuje praktyka – taniej nie będzie, a jeśli można znaleźć jakiś sposób na podniesienie składki, to firmy ubezpieczeniowe na pewno to wykorzystają. 

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę