GEFCO wprowadza nowe rozwiązanie do śledzenia

GEFCO
20.11.2018

Grupa GEFCO we współpracy z firmami Actility oraz Wakeo opracowała innowacyjne i szyte na miarę rozwiązanie usprawniające transport palet motocyklowych w Europie. Narzędzie to przynosi klientom wymierne korzyści oraz wzmacnia pozycję Grupy GEFCO na rynku usług logistycznych dla branży motoryzacyjnej.

Logistyka gotowych motocykli rządzi się swoimi prawami. Po opuszczeniu fabryki pojazdy są magazynowane oraz transportowane do dealerów na paletach. Jeżeli ich liczba jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb, generuje to dodatkowe koszty oraz problemy związane z zarządzaniem produkcją. Śledzenie palet wykorzystywanych w transporcie motocykli jest jednak trudne, często giną lub są kradzione, co prowadzi do opóźnień w dostawach. W odpowiedzi na potrzeby rynku Grupa GEFCO wprowadza unikalne i szyte na miarę rozwiązanie usprawniające transport palet motocyklowych w Europie.

Narzędzie powstało we współpracy z dwoma partnerami. Pierwszy z nich to Actility, wiodący dostawca rozległej sieci dalekiego zasięgu LoRaWAN (Long Range Wide Area Network). Jest to standard komunikacji bezprzewodowej zoptymalizowany pod kątem minimalnego poboru energii, który pozwala urządzeniom będącym częścią sieci IoT porozumiewać się na dalekie dystanse (do 15 km) i przy wydłużonym działaniu baterii (do 10 lat). Actility wspiera ponad 50 publicznych dostawców usług w sieci LoRaWAN w ponad 30 krajach. Ponadto firma umożliwia geolokalizację przy wykorzystaniu międzynarodowego roamingu i przy wsparciu spółki zależnej Abeeway tworzącej urządzenia do trackingu o niskiej mocy poboru i długim okresie eksploatacji.

Drugim partnerem pracującym nad rozwiązaniem oferowanym przez Grupę GEFCO jest firma Wakeo, dostawca platformy SaaS (chmura) umożliwiającej widoczność i kontrolę w czasie rzeczywistym nad przepływem towarów w transporcie multimodalnym. Oprogramowanie zbiera dane od przewoźników i uzupełnia je niezależnymi informacjami (urządzenia IoT, system AIS, satelity). Używając własnych algorytmów, Wakeo szacuje czas przyjazdu towarów oraz wysyła ostrzeżenia w przypadku przewidywanych opóźnień.

Rozwiązanie zaprojektowane w odpowiedzi na potrzeby klientów

Inteligentne urządzenia do śledzenia firmy Actility instalowane na paletach motocyklowych umożliwiają ich lokalizację z dokładnością do 3 metrów. Długość życia baterii zasilających urządzenia wynosi nawet 7 lat. Dane określające pozycję palet są zbierane przy wykorzystaniu sieci LoRaWAN, a następnie analizowane na platformie Wakeo, która określa przybliżony czas przyjazdu transportu do dealera i aktualizuje go w czasie rzeczywistym. Platforma pokazuje również ewentualne opóźnienia i wysyła automatyczne ostrzeżenia do zespołów operacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci motocykli mogą lepiej zarządzać dostawami.

– Integracja obu innowacyjnych rozwiązań daje klientom Grupy GEFCO pełen wgląd w przepływy ich towarów. Mogą oni korzystać z przynoszącego oszczędności, zrównoważonego i działającego w czasie rzeczywistym narzędzia do zarządzania swoimi zasobami logistycznymi i łańcuchem dostaw. To obrazuje efektywność naszego strategicznego podejścia i potwierdza wartość dodaną dla klientów korzystających z rozwiązań spółki – powiedział Emmanuel Cheremetinski, Wiceprezes ds. Transportu Lądowego Grupy GEFCO.

W ubiegłym roku spółka nawiązała inną strategiczną współpracę z Techstars, międzynarodowym akceleratorem dla start-upów. Partnerstwo miało na celu pobudzenie innowacji w różnych obszarach działalności Grupy GEFCO poprzez wskazywanie nowych pomysłów i określanie płynących z nich możliwości, ich późniejsze testowanie oraz inwestowanie w określone projekty.

Źródło: GEFCO

O Autorze

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę