Jak przygotować motocykl do sezonu?

Jak przygotować motocykl do sezonu? Mio

Według Centralnej Ewidencji Pojazdów, w 2021 roku w Polsce, zarejestrowanych było 1 112 642 motorowerów i 1 052 149 motocykli. Zanim więc wyprowadzisz swojego  „rumaka” z garażu, pamiętaj, że kilkumiesięczny postój, nawet w najlepszych warunkach, może w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przed pierwszą przejażdżką niezbędnych jest kilka kroków, które przygotują go do nowego sezonu.

Po zimie na drogach znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim soli. Sól działa niszcząco na lakier oraz elementy podwozia, dlatego warto motocykl starannie umyć. Następnie należy naładować akumulator, nasmarować łańcuch, napełnić bak. Trzeba sprawdzić również poziom oleju oraz cieczy w układzie chłodzenia. Konieczny jest ogólny przegląd: należy sprawdzić, czy działają wszystkie światła: przednia i tylna lampa, światło stopu, kierunkowskazy i światła pozycyjne. Trzeba skontrolować działanie hamulców oraz poziom płynu hamulcowego.

Jest pewien ważny aspekt, z którego nie każdy motocyklista zdaje sobie sprawę. Pamiętając o tym, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, warto sobie uświadomić, że w czasie zimy wielu kierowców samochodów mogło „zapomnieć”, że dzielą drogi z motocyklistami. Kiedy więc zaczniesz wyjeżdżać na pierwsze wiosenne wypady, zachowaj szczególną ostrożność! Unikaj bardzo szybkiej jazdy i nie „wyskakuj” nagle zza kolumny samochodów – daj kierowcom czas na bezpieczną reakcję.

Aby wojaże były w pełni bezpieczne, warto dodatkowo zaopatrzyć swój motocykl w wideorejestrator, który w razie jakichkolwiek trudności na drodze nagra całe niebezpieczne zdarzenie. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które zarejestruje zarówno to, co dzieje się z przodu, jak i z tyłu, np. wideorejestrator Mio MiVueTM M760D z tylną kamerą w zestawie. Urządzenie nagrywa w jakości Full HD, posiada super jasny obiektyw o przesłonie F1.6 oraz rzeczywisty kąt widzenia 130°. Wbudowany moduł GPS pozwala na precyzyjną lokalizację czasu i miejsca zdarzenia. Dzięki autorskiej technologii MioTM Night Vision Pro nagrane obrazy są jasne i wyraźne nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Wbudowane Wi-Fi pozwoli na szybkie wykonanie kopii zapasowej filmów na smartfonie oraz ich udostępnianie w mediach społecznościowych.

Innym rozwiązaniem może być zakup kamery dla jednośladów Mio MiVueTM M700, która może być użyta nie tylko przez motocyklistów, ale również rowerzystów. Ta kamera nagrywa filmy w jakości Full HD 1080P z szybkością 60 klatek na sekundę. Nagrania są rejestrowane w jakości 2K/1440p o szerokim kącie widzenia 140°, co pozwala na zapisania każdego szczegółu podczas jazdy. Metalowa obudowa oraz utwardzone szkła powodują, że kamera posiada wodoodporność typu IP67, dlatego jest odporna i wytrzymała na różne warunki atmosferyczne.

– Do końca marca br. planujemy wprowadzić kamerę tylną M40 na jednoślady, którą będzie można podłączyć do modelu Mio MiVueTM M700. Dzięki wysokiej wartości przysłony (F1.6), sensorowi STARVIS klasy premium kamera jasno i wyraźnie uchwyci to, co dzieje się za motocyklem czy motorowerem, czy rowerem elektrycznym – powiedział Łukasz Tetkowski, CEE & DACH Country Marketing Manager Mitac Europe.

Żródło: Mio / Mitac Europe

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę