Nowe Hondy na targach EICMA

Honda
6.11.2017

Nowe Hondy CB1000R oraz Africa Twin ‘Adventure Sports’ na czele nowej gamy modeli marki Honda 2018 podczas targów EICMA.

Na wystawie EICMA w Mediolanie Honda ujawniła swoją całą linię motocyklową na rok 2018 przygotowaną na rynek europejski. Zaprezentowane zostało pięć nowych oraz dwa w znacznym stopniu ulepszone modele, razem z konceptami dwóch legend Hondy.

Nowa gama modelowa rozpoczyna się od maszyn o pojemności 125 cm3, a kończy na GL1800 Gold Wing 2018, jeszcze bardziej wzbogacając najszerszą i najbardziej urozmaiconą gamę modelową wśród wszystkich producentów motocykli.

CB1000R, CB300R oraz CB125R prezentują nową odsłonę stylu typu naked

CB1000R przewodzi trzem maszynom typu naked z unikalną nową tożsamością stworzoną pod stylową nazwą „Neo Sports Café”. Nowa nowoczesna i minimalistyczna stylistyka łączy inspiracje stylu sports naked oraz café racer, obok których nie da się przejść obojętnie. Podczas, gdy każda najmniejsza część została dobrana dla osiągnięcia astetycznego efektu, CB1000R nie brakuje niczego pod względem osiągów, czy specyfikacji: redukcja wagi o 12 kg oraz wzrost mocy o 15 kW (20,4 KM) w porównaniu do poprzedniej generacji CB1000R oznaczają 20% wzrost współczynnika mocy do masy. Kilka trybów jazdy z różnymi kombinacjami mocy, hamowania silnikiem, czy Honda Selectable Torque Control (systemu sterującego momentem obrotowym) współpracują z nowym supernowoczesnym systemem zarządzania silnikiem Throttle By Wire.

Dwie podobne maszyny przeznaczone dla motocyklistów, będących na początku swojej przygody – CB300R i CB125R, zbudowane dla przyjemności z jazdy, charakteryzują się niską masą oraz wysokoobrotowym silnikiem. Posiadają także wysokiej klasy zawieszenie Showa z 41-milimetrowymi widelcami, regulowane zawieszenie z tyłu, radialne 4-tłoczkowe zaciski hamulcowe, a także kilka dodatkowych elementów zwykle dostępnych w znacznie większych maszynach jak wskaźnik LCD, oświetlenie wykonane w technologii LED, czy komputerowo sterowany system ABS.

Ulepszona Africa Twin otrzymała nazwę ‘Adventure Sports’

Nowa wersja ‘Adventure Sports’ modelu CRF1000L Africa Twin nadaje mocny akcent 30 rocznicy wprowadzenia do Europy jednego z najbardziej uwielbianych modeli. Nowy model w trójkolorowym malowaniu, podobnie jak wersja oryginalna, został zbudowany, aby przesunąć granicę zarówno na drodze jak i w terenie. Motocykl posiada o 5,4 litra większy zbiornik paliwa niż sama CRF1000L Africa Twin, a dodatkowo jeszcze dłuższy skok zawieszenia, wyższą pozycję kierowcy i większy prześwit, grzane manetki, dużą płytę ochronną silnika oraz powiększone owiewki. Wersja „Adventure Sports” otrzymała również te same ulepszenia, co Africa Twin, w tym system zarządzania silnikiem z czterema trybami jazdy, system zarządzania momentem obrotowym (Honda Selectable Torque Control) z podwyższonymi parametrami, a także poprawiony wlot powietrza i wydech dla uzyskania większej wydajności szczególnie w średnim zakresie obrotów.

X-ADV jeszcze bardziej gotowy na jazdę w stylu off-road

Po podbiciu rynku w 2017 roku i sprzedaży blisko 10,000 sztuk w ciągu pierwszych 8 miesięcy, „motocyklowy SUV” Hondy – który łączy konwencję skutera z dynamiką motocykla adventure – został na rok 2018 wyposażony w jeszcze bardziej off-roadowe właściwości. Dodano wielopoziomowy system Honda Selectable Torque Control oraz dodatkowy tryb off-road (G-mode) a wszystko w celu uzyskania większych osiągów tam gdzie kończy się asfalt a zaczyna prawdziwa przygoda. Nowa wersja 35 kW udostępnia X-ADV posiadaczom prawa jazdy kategorii A2.

GL1800 Gold Wing dotarł do Europy

Nowa Honda GL1800 Gold Wing debiutuje w Europie podczas wystawy EICMA. Nowy Gold Wing został zaprojektowany od podstaw i jest zwrotniejszy, lżejszy i bardziej kompaktowy. Monumentalny 6-cylindrowy silnik typu bokser posiada teraz 4 zawory na cylinder i jest wyposażony w system Throttle By Wire, 4 tryby jazdy, system sterujący momentem obrotowym (Honda Selectable Torque Control) oraz asystenta ruszania na wzniesieniu (Hill Start Assist). Nowe podwozie wyróżnia aluminiowa rama belkowa, przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami, a z tyłu jednoramienny wahacz Pro-Arm.

Gold Wing pozostaje jedynym motocyklem posiadającym w ofercie opcjonalne wyposażenie w postaci poduszki powietrznej. Dodatkowo motocykl jest kompatybilny z Apple CarPlay, co jest elementem standardowego wyposażenia w wersji Tour i jest po raz pierwszy dostępne w motocyklu. Nowy GL1800 będzie można również nabyć z całkowicie nową trzecią generacją unikatowej przekładni dwusprzęgłowej Hondy DCT (Dual Clutch Transmission) – z siedmioma biegami – co stanowi doskonałe uzupełnienie charakteru największego turystyka Hondy.

Ewolucja popularnej serii NC

W roku 2018 szeroka gama modeli NC750X, NC750S i Integra będzie w zasięgu ręki posiadaczy prawa jazdy kategorii A2 dzięki wprowadzeniu nowych wersji o mocy 35kW. Liczba obrotów na minutę dla wszystkich trzech modeli wzrosła o 900 do poziomu 7500 obr./min. Dodatkowo nowe NC750X oraz Integrę wyposażono w system kontroli momentu obrotowego (HSTC).

Koncepty dwóch małych maszyn z wielką historią

Obok nowych modeli Honda zaprezentowała dwa koncepty – obydwa ubrane w oryginalne logo w kształcie skrzydła Hondy – co dodało nutkę sentymentalną do premier Hondy na EICMA 2017. Oprócz 1-cylindrowego silnika o pojemności 125 cm3, koncept Monkey 125 łączy legendę z nowoczesnością, posiadając na swoim wyposażeniu lampy wykonane w technologii LED, system bezkluczykowy Smart Key, widelce upside down oraz cyfrowe wskaźniki na charakterystycznej dla tego modelu desce rozdzielczej.

Na koniec koncept Super Cub 125C prezentuje nowe podejście do wciąż rozpoznawanego klasycznego motocykla. Honda osiągnęła prawdziwy rekord, kamień milowy, w ubiegłym miesiącu, sprzedając stumilionową sztukę modelu serii Super Cub. Nowy koncept dopisuje kolejny rozdział do 59-letniej historii Super Cub i jest jego super-nowoczesną odsłoną.

Źródło: Informacja prasowa Honda

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę