W kierunku inteligentnych rozwiązań

W kierunku inteligentnych rozwiązań Pixabay

W 2016 roku z inicjatywy producentów motocykli, stowarzyszeń branżowych oraz dostawców rozwiązań dla branży motocyklowej powstało Connected Motorcycle Consortium (CMC). Organizacja ta wspierana przez naukowców za zadanie obrała sobie zdefiniowanie wspólnych "podstawowych specyfikacji Kooperatywnych Inteligentnych Systemów Transportowych (C-ITS) dla motocykli" i ich publikację do końca 2020 roku. Po pięciu latach badań, licznych spotkaniach oraz dyskusjach członków Konsorcjum, a także prac nad prototypami nowych motocykli udało się CMS ten cel osiągnąć. 

W grudniu 2020 r. konsorcjum opublikowało zestaw dokumentów dotyczących różnych tematów związanych z wprowadzeniem C-ITS dla motocykli, takich jak: warunki wyzwalania, dokładność lokalizacji, algorytmy i przekazywanie danych, a także interfejs kierowcy i wydajność anten. System C-ITS umożliwia pojazdom drogowym komunikowanie się ze sobą, z infrastrukturą drogową i z innymi użytkownikami dróg. System ten ma duży potencjał w zapobieganiu wypadkom, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla motocykli. W tej chwili CMC pracuje nad około 30 aplikacjami, w których łączność pozwoliłaby ostrzegać motocyklistów o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Integracja motocykli w ekosystemie C-ITS przyniesie znaczące korzyści w zakresie bezpieczeństwa i doprowadzi do lepszej integracji motocykli z systemem transportowym.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę