Dunlop wprowadza nowe ogumienie Geomax MX53

Dunlop

Dunlop wprowadza na rynek oponę Geomax MX53, zastępując tym samym model MX52 do motocykli crossowych. Nowy produkt zapewni motocyklistom wiodące w swojej klasie osiągi w szerszym zakresie terenu niż poprzedniczka. W szerokiej ofercie Dunlop, Geomax MX53 plasuje się pomiędzy „super twardym” ogumieniem terenowym MX71, a bardzo wszechstronną oponą MX33. 

Rodowód zwycięzcy wyścigów

Ten rok był niezwykle udany dla zawodników jeżdżących na oponach Dunlop Geomax. Cooper Webb (KTM) zdobył tytuł AMA Supercross w mistrzostwach, w których wszyscy zwycięzcy wyścigów w 2019 roku wybierali ogumienie Dunlopa. Podobny wyczyn powtórzył Eli Tomac (Kawasaki) w Mistrzostwach Pro Motocross rozgrywanych w Ameryce Północnej. Z kolei w Mistrzostwach Świata FIM MXGP pięć z ostatnich dziewięciu wyścigów wygrali zawodnicy Dunlopa, a Glenn Coldenhoff i ekipa KTM Max Anstie pokazali doskonałą formę w końcowych fazach sezonu. Natomiast w Mistrzostwach Świata Kobiet dominowała Courtney Duncan na Kawasaki, a Amandine Verstappen wygrała GP Holandii dla Yamahy.

Ta skala zwycięstw pokazuje, w jaki sposób gama produktów Dunlop Geomax może obsługiwać szeroki wachlarz motocykli. Jesteśmy dumni, że wiele z tych sukcesów przypadło w udziale standardowej oponie Geomax MX33 i jest to tradycja, którą będziemy kontynuować z MX53 na torach o ubitej nawierzchni. Opony rozwojowe MX53 zostały dostrojone i sprawdzone w zmaganiach na najwyższym poziomie w sezonach 2018 i 2019 – powiedział Luca Davide Andreoni, Marketing Manager Dunlop Motorcycle w Europie.

W modelu Dunlop Geomax MX53 zastosowano szereg nowych technologii, które mają za zadanie zapewnić jak najlepsze osiągi w różnych warunkach terenowych.

Zwiększona amortyzacja wstrząsów i mniejszy ciężar: cała nowa konstrukcja

Opona charakteryzuje się zaawansowaną konstrukcją Apex Design, opracowaną przez inżynierów firmy Dunlop. To jeden z sekretów sukcesu modelu MX33, który zapewnia doskonałą amortyzację wstrząsów, jednolitą sztywność ściany bocznej i płynniejszą jazdę z bardziej zdecydowanym wyczuciem. Co najważniejsze, opona osiąga to bez zwiększania jej masy.

Rewolucyjny wzór bieżnika: trakcja, trwałość i pewność siebie

Testy przeprowadzone przez Dunlopa pokazały krok naprzód w zakresie osiągów MX52 w trudnym terenie i jeszcze większą poprawę na powierzchniach pośrednich. Po części wynika to z całkowicie nowej konstrukcji bieżnika.

Wzór bieżnika na przedniej oponie kształtem przypomina podkowę, co zapewnia lepsze hamowanie, ponieważ klocki w kształcie szponów wgryzają się w twardszy grunt. Są one również o 1 mm wyższe niż w poprzednim modelu. W normalnych warunkach wpłynęłoby to na stabilność, ale inżynierowie marki rozwiązali ten problem dodając łączniki pomiędzy klockami, dzięki czemu uzyskali stałe osiągi i poprawili trwałość.

Z kolei opona tylna wyróżnia się charakterystycznie rozstawionymi klockami. Zapewnia to trakcję i lepsze przyspieszenie niezbędne do zwycięstwa. Rozstaw klocków został zoptymalizowany w celu zapewnienia przyczepności na bardziej miękkim terenie, przy jednoczesnym zachowaniu osiągów na twardszych, ubitych nawierzchniach. Luca stwierdził – Bardziej wszechstronne osiągi są spójnym motywem przewodnim MX53. Wiemy, że warunki mogą się zmieniać z okrążenia na okrążenie, a nawet z zakrętu na zakręt, więc oparliśmy się na zwycięskiej filozofii MX33: szerokie spektrum osiągów na najwyższym poziomie.

Aby zwiększyć pewność jazdy pod każdym kątem nachylenia, opatentowana przez Dunlopa technologia Progressive Cornering Block pozwala na zginanie klocków. Tworzy to więcej przyczepnych krawędzi pod dużymi obciążeniami występującymi podczas pokonywania zakrętów.

Nowa mieszanka dla większej wytrzymałości i trwałości

Praca konstruktorów Dunlopa nad zwiększeniem wszechstronności MX53 polegała również na opracowaniu zupełnie innej mieszanki niż w MX52. Zaawansowana mieszanka związków chemicznych zawiera dużą liczbę cząsteczek polimerów, co przekłada się na większą wytrzymałość i odporność na ścinanie.

Linia Geomax: bardziej kompletna niż kiedykolwiek wcześniej

Jesteśmy naprawdę dumni z pracy i wspólnego rozwoju ze zwycięskimi zespołami i zawodnikami z całego świata, w rezultacie czego powstała tak niesamowita linia produktów. Naszym nadrzędnym celem jest dostarczenie najlepszych opon dla motocyklistów, którzy podzielają naszą pasję do motocrossu i ciągłe dążenie do poprawy. Za sprawą MX53 gama Geomax jest teraz bardziej kompletna niż kiedykolwiek – dodał Luca.

Dunlop Geomax MX53 jest dostępny w 6 rozmiarach na przód i 11 na tył.

Źródło: Dunlop

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę