Dwa kółka jesienią

Junak
6.10.2017

Jesień to trudny czas dla każdego motocykla i skutera. Jak dbać o dwa kółka i swoje bezpieczeństwo?

W naszej szerokości geograficznej jesień to szczególnie nieprzyjemna pora roku. Deszcz, zanieczyszczona jezdnia, wszechobecny brud, który skutecznie psuje wygląd i negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze. O czym musisz pamiętać, kiedy mimo kiepskiej aury nie chcesz rezygnować z jazdy jednośladem?

Jesień bardzo szybko weryfikuje stan techniczny każdego motocykla. Warto się nad nim pochylić i sprawdzić stan oraz przede wszystkim wiek naszych opon. Niestety większość z nas kieruje się wyłącznie grubością bieżnika, który z czasem traci swoje właściwości. Przyczepność na mokrej i zanieczyszczonej nawierzchni to podstawa. Przy tej okazji zweryfikuj stan układu hamulcowego. Kiedy ostatnio wymieniałeś płyn? Czy przewody hydrauliczne nie są sparciałe? Jak wyglądają tarcze i klocki? Warto jest sobie zadać te pytania.

Kolejna kwestia to oświetlenie. Zweryfikuj, czy światła są prawidłowo ustawione. Najlepiej wybrać się do diagnosty, który za pomocą specjalnej aparatury dokona odpowiedniej regulacji. Koszt? Nie więcej niż 20 zł. Pamiętaj, że oślepiając innych kierowców, wpływasz także na swoje bezpieczeństwo. Ostry snop światła sprawia, że ciężko ocenić twoją odległość i prędkość. Tym bardziej jeśli asfalt jest mokry i dodatkowo odbija światło.

Zadbaj o czystość motocykla. Piasek i błoto zwiększają ryzyko porysowania elementów lakierowanych. Dlatego warto regularnie myć swoje dwa kółka. Dobrym pomysłem może być zastosowanie preparatów na bazie wosków. Rób to ostrożnie. Pasta nie może przypadkiem wylądować na takich elementach jak choćby tarcze hamulcowe, opony czy łańcuch. Dodatkowa warstwa ochronna zabezpiecza lakier i w dodatku sprawia, że ten nabiera bardziej gładkiej struktury, przez co wolniej się brudzi. Istotne jest także dbanie o czystość elementów stalowych. Piasek czy błoto działa higroskopijnie – kumuluje wilgoć z otoczenia, co sprzyja korozji.

Pamiętaj o napędzie. Łańcuch w deszczowe dni nie ma łatwej pracy. Woda wypłukuje smar, a piasek działa na cały układ jak papier ścierny. To przyśpiesza zużycie ogniw łańcucha i zużycie zębatek. Warto nieco częściej kompleksowo myć, odtłuszczać i ponownie konserwować nasz łańcuch. Zajmuje to dosłownie kilka minut.

Źródło: Junak

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę