Jak wybrać podnośnik motocyklowy

Jak wybrać podnośnik motocykowy Adobe Stock - lanarusfoto

Nieważne, czy prowadzisz warsztat motocyklowy, czy po prostu zajmujesz się naprawą i konserwacją własnego motocykla – warto oszczędzać kolana i zainwestować w podnośnik.

Stoły podnośnikowe są płaskimi stalowymi płytami umożliwiającymi uzyskać wygodną wysokość motocykla do prac związanych z naprawą i konserwacją. Podnośniki motocyklowe wyposażone są w systemy sprężonego powietrza lub hydrauliki, które podnoszą lub opuszczają motocykl na odpowiednią wysokość oraz posiadają zabezpieczający mechanizm blokujący. Jeżeli jeszcze nie masz go w swoim warsztacie, to warto pomyśleć o zakupie.

Jakie są główne zalety posiadania podnośnika

Pracujesz wygodnie
Jeżeli posiadasz profesjonalny warsztat lub spędzasz godziny nad grzebaniem w swoim motocyklu, to oszczędzaj kolana i plecy. Podnośnik umożliwi umieszczenie motocykla na pożądanej wysokości  z wygodnym dostępem do wszystkich obszarów roboczych. W ten sposób zadbasz o swój kręgosłup i będziesz mógł więcej czasu spędzić w warsztacie.

Masz miejsce na składowanie
Podnośniki motocyklowe, oprócz wygody serwisu i obsługi, zapewniają bezpieczne i właściwe miejsce „zimowania” motocykla. Dzięki podnośnikowi zadbasz również o stan opon. W przypadku sklepów motocyklowych możesz wykorzystać na motocykle czekające na sprzedaż.

Jakie są rodzaje podnośników motocyklowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje podnośników motocyklowych. Jeżeli planujesz zakup, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami.

Podnośnik hydrauliczny
Hydrauliczny podnośnik motocyklowy ma pedał nożny, który działa jak pompa powietrza, aby przenieść ciśnienie z małego cylindra na większy za pomocą płynu hydraulicznego. Tego typu podnośnik dzięki swojej solidność i stabilność konstrukcji daje możliwość podnoszenia ciężkich jednostek. Niestety jego cena jest stosunkowo wysoka.

Podnośnik nożycowy
Podnośniki nożycowe motocyklowe mają ręcznie obsługiwaną, śrubopodobną dźwignię, która łączy lub rozdziela dwie metalowe ramy, aby odpowiednio podnieść lub obniżyć ładunek. Zawierają również mechanizm blokady bezpieczeństwa, aby utrzymać ładunek na odpowiedniej wysokości. Są to kompaktowe, lekkie i przyjazne dla budżetu jednostki, ale wymagają wysiłku fizycznego.

Podnośnik pneumatyczny
Podnośniki te mają tylko sprężone powietrze w systemie, który podnosi i opuszcza motocykl za pomocą zaworu nożnego. Jako system pneumatyczny, zawór nożny steruje ruchem cylindrów sprężonego powietrza w celu regulacji wysokości podnośnika. Ich działanie wymaga wiele wysiłku, ponieważ podnośnik pneumatyczny nie ma płynu hydraulicznego, który ułatwia ruch sprężonego powietrza.

Podnośnik elektryczny
Elektryczne stoły podnośnikowe motocykli używają mechanizmu podnośnika hydraulicznego. Pompa hydrauliczna, która aktywuje siłownik ruchy, zasilana jest energią elektryczną.

Na co zwrócić uwagę, kupując podnośnik

Rozmiar podnośnika motocyklowego
Istotna jest długość i szerokość platformy podnoszącej motocykl. Jeżeli posiadasz warsztat i obsługujesz różne motocykle, to warto zainwestować w większą jednostkę. Przeważnie gwarantuje ona również większy udźwig, chcociaż na rynku dostępne są także mniejsze podnośniki charakteryzujące się wysokim udźwigiem.

Budowa podnośnika motocyklowego
Konstrukcja podnośnika powinna gwarantować stabilność i bezpieczństwo pracy. Najcześciej stabilne konstrukcje wykonane są ze stali i mają dodatkowe akcesoria stabilizujące (np. gumowe podkładki).

Udźwig podnośnika motocyklowego
Stoły podnośnikowe mają oznaczony maksymalny udźwig. Określa on, jakiej maksymalnej wagi motocykl możesz na nim podnieść. Wydawać by się mogło, że zawsze przy wyborze powinniśmy kierować się jak największym udźwigiem. Należy jednak pamiętać, że jest to skorelowane z ceną. Ważne jest także to, że im większy jest udźwig, tym cięższy jest podnośnik.

Wysokość podnoszenia
Możliwość swobodnego dopasowania pod użytkowanika wysokości podniesienia motocykla pozwala uzyskać wygodną pozycję roboczą.

Jak już zdecydujesz się na zakup podnośnika, pamiętaj że zawsze podczas użytkowania należy sprawdzić, czy motocykl jest stabilnie i bezpiecznie osadzony. Jeżeli będzie taka potrzeba, możesz skorzystać z dodatkowych akcesoriów stabilizujących (np. pasków). Żeby zapewnić bezpieczeństwo pracy, usuwaj niezwłocznie wszelkie pozostałości oleju czy smaru. Warto dokonywać również regularnej konserwacji podnośnika, dzięki temu powinien służyć przez długie lata.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę

Najbliższe wydarzenia