Wyposażenie warsztatu motocyklowego

Wyposażenie warsztatu motocyklowego Pexels/andrea piacquadio

Konserwacja motocykli jest ważna nie tylko dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich motocyklistów, ale także innych użytkowników dróg. Niezależnie od tego, czy jesteś technikiem motocyklowym naprawiającym uszkodzone motocykle w warsztacie motocyklowym, czy też zapalonym entuzjastą mechaniki pracującym nad wydechem w prywatnym garażu, musisz wiedzieć, że sprzęt i narzędzia używane do przeprowadzania napraw diagnostycznych i konserwacji motocykli mogą mieć duży wpływ na jakość wykonania naprawy.

 

W tym artykule przyjrzymy się niektórym sprzętom do konserwacji motocykli dostępnym dla profesjonalnych i prywatnych warsztatów.

Po pandemii koronawirusa szczególnie ważne jest także, aby obiekty, w których pracują ludzie miały odpowiedni sprzęt ochrony osobistej. Pozwoli to poprawić  bezpieczeństwo pracowników i klientów. W celu zapewnienia odpowiedniej higieny w warsztacie powinien być dostępny żel do dezynfekcji wraz z automatycznym dozownikiem do dezynfekcji rąk oraz odzież ochronna (rękawiczki, maski).  Przyda się także bezdotykowy kosz na śmieci.

Sprzęty niezbędne w warsztacie motocyklowym

1. Stojak-podnośnik motocyklowy
Ich oferta jest duża – od najprostszych, uniwersalnych pasujących do większości motocykli po specjalistyczne, przeznaczone do konkretnej marki jednośladów. Ważne jest, aby stojak spełniał wymagania budżetowe i warsztatowe. Przed zakupem należy sprawdzić model podnośnika, który będzie odpowiedni do posiadanego pomieszczenia. Dowiedz się jak wybrać podnośnik motocyklowy i jakie są ich rodzaje.

2. Stół warsztatowy
Stół jest niezbędnym elementem wyposażenia warsztatów motocyklowych. Wraz z podnośnikiem pozwoli z łatwością wykonywać najtrudniejsze prace. Przy zakupie stołu należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję, przydadzą się szuflady, lampa oświetleniowa LED oraz gniazda zasilające. Koniecznie wyposaż stół w imadło.

3. Pegboard
Dziurkowana tablica typu pegboard pozwoli zawiesić i uporządkować najczęściej używane narzędzia, do których będzie łatwy dostęp. Zacznij od podstawowych narzędzi, narzędzia specjalistyczne kupisz w miarę rozwoju serwisu.

tablica na narzędzia/pegboard Pexels / Kim Stiver

4. Narzędzia motocyklowe
Do przeprowadzenia napraw motocykla będą potrzebne jak wspomniano odpowiednie narzędzia ręczne. Zadbaj o dobry sprzęt, najtańsze narzędzia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Na początek skompletuj klucze płaskie, oczkowe, nasadowe, imbusowe, wkrętaki płaskie i krzyżakowe, kombinerki, szczypce, młotki, ściągacze, zestawy do zakuwania i rozkuwania łańcuchów.

Do serwisowania motocykli przyda się również przyrząd do pomiaru kompresji w cylindrach. Kontrolę sprawności świec dokonasz za pomocą testera do sprawdzania iskry, z kolei dzięki testerowi sprawdzisz parametry płynu hamulcowego.

5. Oświetlenie
Zadbaj w swoim miejscu pracy o właściwe światło. Duże lampy fluorescencyjne nad głową są koniecznością – można łatwo znaleźć tanie lampy używane. Jeżeli chcesz zainwestować w nowe lampy, kup energooszczędne lampy LED. Dodaj kilka lamp punktowych na przedłużaczach, będą Ci potrzebne do oświetlenia punktowego. Do naprawy w trudno dostępnych miejscach przydatna będzie również teleskopowa latarka z magnesem na giętkiej końcówce.

6. Zbiornik części
Zbiornik do czyszczenia części to prawdziwy luksus, jednak po jego użyciu nigdy już nie rozstaniesz się z nim. Pamiętaj, aby podczas mycia części, używać gumowych rękawic i stosować środki ochrony oczu.

Pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie, zadbaj, aby w pobliżu wykonywanych prac była gaśnica, upewnij się, że masz odpowiednią wentylację. Zwróć uwagę, aby kosz na śmieci był metalowy i miał ognioodporną pokrywkę. Przyda się również ogrzewanie. W nieogrzewanym warsztacie praca nocą lub w zimie nie będzie przyjemnością.

Tagi artykułu

Rynek Motocyklowy 1 2022

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę