Kaski motocyklowe - jak będzie kształtować się sprzedaż

kaski-motocyklowe-jak-bedzie-ksztaltowac-sie-sprzedaz Vasyl_Adobe Stock

Kaski odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ochrony życia motocyklistów i stanowią najważniejszy środek bezpieczeństwa w przypadku wypadków drogowych. W wielu krajach postęp gospodarczy spowodował gwałtowny wzrost liczby używanych motocykli. Dotyczy to zarówno krajów mniej zamożnych, gdzie motocykle są główną formą transportu zmotoryzowanego, jak i krajów bardziej rozwiniętych, w których coraz więcej osób stać na realizację swoich motocyklowych pasji. Rozwój rynku kasków motocyklowych powiązany jest głównie ze wzrostem sprzedaży jednośladów oraz egzekwowaniem przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak prognozuje firma badawcza Transparency Market Research, globalny rynek kasków motocyklowych osiągnie do 2027 r. poziom około 3516,5 mln USD. W 2017 r. największym rynkiem kasków motocyklowych był region Azji i Pacyfiku, gdzie wartość sprzedaży szacowano na 978,4 mln USD. Obok Azji i Pacyfiku kolejnym ważnym rynkiem dla tego segmentu jest Europa. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Motocykli (ACEM) w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. liczba motocykli zarejestrowanych w UE wyniosła 708 503 sztuk.

W ostatnich latach w regionie Azji i Pacyfiku sprzedaż jednośladów, zwłaszcza w Indiach (które stały się największym rynkiem jednośladów na świecie) dynamicznie rosła. W Indiach zgodnie z danymi Towarzystwa Indyjskich Producentów Samochodów (SIAM), sprzedaż krajowa jednośladów wzrosła z 1,3 mln w latach 2012-13 do 2 milionów w latach 2017-18 przy CAGR (skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu) wynoszącym 7,9 proc.  W związku z tym oczekuje się, że prognozowany wzrost sprzedaży motocykli będzie napędzać w najbliższych latach wzrost rynku kasków motocyklowych.
 

Kluczowi gracze na światowym rynku kasków motocyklowych:
  • ARAI Kaski
  • Bell Helmet
  • Dainese S.p.A (AGV)
  • Manufacturas Tomas SA
  • HJC Kaski 
  • Nolan Helmets SpA
  • Schuberth GmbH
  • Shark Helmets
  • Shoei Co. Ltd.
  • Studds Accessories Ltd.


Istotnym wyzwaniem wpływającym na rozwój rynku kasków motocyklowych jest zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w gospodarkach wschodzących. Problem ten dotyczy w szczególności regionu Azji i Pacyfiku, gdzie w wielu miejscach noszenie kasku podczas jazdy jest wyśmiewane. A jeżeli już kierowca motocykla decyduje się na używanie kasku, to dość często jest on niskiej jakości i naraża go na bardziej dotkliwie skutki wypadku. Wraz ze wzrostem ilości jednośladów poruszających się po drogach wzrasta liczb ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Jak podaje WHO ogólna liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych wzrosła z 1,15 mln w 2000 r. do 1,35 mln w 2018 r. W Azji Południowo-Wschodniej aż 43 proc. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych stanowią motocykliści i osoby korzystające z trójkołowców (w Europie wskaźnik ten wyniósł 11 proc.).

Kaski stanowią kluczową rolę w ochronie życia motocyklistów. Zdjęcie źródło: Inter Motors

Korzystnym czynnikiem dla producentów kasków motocyklowych jest wzrost światowego popytu na motocykle luksusowe. Wspierany on jest przez popularność sportów motocyklowych odbywających się zarówno na arenach krajowych, jak i międzynarodowych. Czołowi producenci tacy jak Honda, Suzuki, Ducati, Yamaha i Repsol Honda, odgrywają istotną rolę w kreowaniu i promocji rynku motocyklowego oraz technologi wspierających bezpieczeństwo. Szybki wzrost popytu na luksusowe motocykle daje producentom kasków motocyklowych szanse na duże wzrosty w najbliższych latach.


Źródło: Transparency Market Research (TMR)

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę