Kilka sposobów na oszczędzenie energii w warsztacie

Kilka sposobów na energooszczędność w warsztacie Pixabay - Split Shire

Efektywność energetyczna to temat, który powtarza się bezustannie od wielu lat w każdej branży. Co jest tego powodem? Co oczywiste – wzrost kosztów nośników energii. Rok 2022 okazuje się najbardziej brutalny pod tym kątem, a 2023 wcale nie zapowiada się lepiej. Dlatego też ogromna większość firm priorytetowo podchodzi do kwestii obniżenia kosztów zużycia energii. Co może zrobić w tej kwestii mechanik? Jak zaoszczędzić energię zużywaną przez maszyny w warsztacie lub garażu? Ten wpis postara się rozwiać wątpliwości i zasugeruje 6 niezawodnych sposobów na energooszczędność.

 

Krok 1. Zrób audyt energetyczny

Audyty energetyczne mierzą efektywność energetyczną w danym miejscu. Dzięki nim można uzyskać dostęp do dokładnej oceny zużycia energii i wydajności energetycznej. Taki raport zdecydowanie pomaga w identyfikowaniu i naprawieniu problemów z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Przeprowadzenie audytu energetycznego ma na celu znalezienie sposobów na zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2. Specjalista oceni strukturę budynku, systemy i wydajność, wykonując serię testów i pomiarów. Może to obejmować także analizę szczelności stolarki okiennej, przecieków powietrza i poziomów izolacji.

Krok 2. Sprawdź, czy oferta Twojego dostawcy energii jest optymalna

Warsztat warsztatowi nierówny, ale jeśli pobór energii jest w nim duży, to warto wnikliwie przestudiować oferty dostawców energii. Ewentualna zmiana pomoże zaoszczędzić pieniądze na rachunkach i pozytywnie wpłynie na środowisko, co stanowi istotną misję nowoczesności. Oferty firm zaopatrujących w gaz czy energię elektryczną można z łatwością znaleźć w internecie.

Krok 3.  Przełącz się na inteligentny licznik

Przejście na inteligentny licznik przyniesie wiele korzyści. Inteligentne liczniki są dokładniejsze i dostarczają więcej informacji o zużyciu energii niż tradycyjne liczniki. To z kolei pozwala na świadome i efektywne korzystanie z energii elektrycznej, ponieważ odbiorca energii może na bieżąco kontrolować zużycie energii i monitorować, ile energii zużywają poszczególne urządzenia.

Krok 4. Używaj żarówek LED

Żarówki LED działają dłużej i zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki. Chociaż mogą kosztować więcej, warto je rozważyć. Powód jest dość wymowny – żarówki LED zmniejszają koszty energii i pozwalają na poważne oszczędności w zużyciu prądu.

W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, żarówki LED zużywają niewielki ułamek energii. Wymagają mniej energii do działania niż lampy fluorescencyjne. Dodatkowo mają często pięćdziesięciokrotnie dłuższą żywotność. 

Krok 5. Kabiny lakiernicze

Korzystanie z kabin lakierniczych do malowania lub naprawy uszkodzeń lakieru na pojazdach jest powszechną praktyką. Kabina wymaga sprężonego powietrza w celu natryskiwania farby, warto zatem sprawdzić sprzęt pod kątem wydajności przepływu powietrza. Zawsze warto używać energooszczędnych żarówek do oświetlenia takich kabin. To pomoże utrzymać energooszczędność w warsztacie.

Krok 6. Wyłączaj urządzenia, gdy nie są używane

Czasami oszczędzanie energii może przybrać postać najbardziej prozaiczną, szczególnie w pracy mechanika. Warto pamiętać o zwyczajnym wyłączaniu świateł i zamykaniu za sobą drzwi po wyjściu z warsztatu czy też o wyłączaniu komputera i monitora, gdy nie są użytkowane.

Źródło: MotorCycles Data

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę