Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy Cicero7 z Pixabay

Na podstawie ponad 80 tys. zleceń przewozu motocykli w serwisie transportowym Clicktrans z lat 2011–2022, Clicktrans opracował Raport Motocykle 2022. To już piąta edycja raportu, w którym analizowane są trendy w transporcie motocykli przez Polaków.

  Clicktrans / Raport Motocykle 2022. W raporcie:

  • Skąd Polacy najchętniej sprowadzają motocykle?
  • Ile kosztuje transport motocykla?
  • Jakie marki i typy jednośladów sprowadzają najczęściej?

  Niemcy wciąż najpopularniejszym kierunkiem, z którego Polacy sprowadzają motocykle. Ceny transportu motocykla rosną na wszystkich kierunkach.

  W roku 2022 Polacy wciąż chętniej sprowadzali motocykle do Polski, niż transportowali je z kraju za granicę. Motocykle najchętniej sprowadzano z Niemiec. Kraj ten od lat zajmuje pozycję lidera, jednak po raz pierwszy ten kierunek stanowił ponad połowę zleceń na sprowadzenie motocykla do kraju.

  Clicktrans

  Jednocześnie Wielka Brytania kolejny rok kontynuuje trend spadkowy – już tylko 7,5% motocykli Polacy sprowadzili z Wysp.

  Cena transportu motocykla wzrosła na wszystkich najpopularniejszych trasach. Nie bez znaczenia był tu w zeszłym roku wpływ rosnącej inflacji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Najwięcej kosztowało sprowadzenie motocykla z Wielkiej Brytanii, a najmniej – ze Szwecji.

  Transport motocykli do Polski vs. z Polski

  Polacy chętniej sprowadzają motocykle do Polski niż wywożą je za granicę. Od 2019 roku wśród zleceń na transport motocykla do lub z Polski, aż 3/4 z nich odbywa się w kierunku do kraju. W 2022 roku ten trend się utrzymał.

  Kiedy Polacy sprowadzali motocykle

  Co ciekawe, po przerwie w 2021 roku, w 2022 roku obserwujemy powrót sezonowości w zainteresowaniu transportem motocykli. Aż 33,3% wszystkich zleceń na transport jednośladu do kraju odbyło się od maja do lipca, co pokrywa się z trwającym w tym czasie sezonem motocyklowym.

  Clicktrans

  Skąd Polacy sprowadzali motocykle?

  Niemcy także w 2022 roku okazały się najpopularniejszym krajem, z którego Polacy sprowadzają motocykle. Zajmują pozycję lidera niezmiennie od 2018 roku, jednak w 2022 roku ich udział w zleceniach na sprowadzenie motocykla do Polski po raz pierwszy przekroczył 50% (dokładnie: 52,5%). Druga w tym zestawieniu jest Francja z udziałem 9,8% (0,2 p.p. mniej niż w 2021 roku), a trzecia – Holandia, z której Polacy sprowadzili do kraju 9,1% motocykli w 2022 (1,7 p.p. więcej niż w 2021).

  Skąd Polacy sprowadzali motocykle Clicktrans

  Wielka Brytania kontynuuje trend spadkowy – po skokowym spadku udziału w poprzednim roku (22,9% zleceń w 2020 roku, a już tylko 9,6% zleceń w 2021), w 2022 roku zainteresowanie sprowadzeniem motocykla z Wielkiej Brytanii jeszcze zmalało i wyniosło jedynie 7,5%. Wpływ na to wciąż z pewnością mają skutki Brexitu, m.in. związany z nim strach przed formalnościami, które należy spełnić podczas przewożenia motocykla przez granicę.

  Clicktrans

  Ile kosztuje transport motocykla?

  W 2022 roku średnia cena transportu motocykla była wyższa niż w latach poprzednich. Rosnąca inflacja, sytuacja na rynku transportowym (ceny paliw), jak również niestabilna sytuacja geopolityczna nie pozostają bez wpływu na ceny transportu, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych.

  Transport motocykla na trasach krajowych kosztował 445 zł (29% więcej niż w 2021 roku). Z kolei na trasach międzynarodowych transport motocykla do Polski kosztował 898 zł, a z Polski – 1237 zł (odpowiednio: 26% i aż 43% więcej niż w 2021 roku).

  Ile kosztuje transport motocykla Clicktrans

  Cena transportu motocykla do Polski z poszczególnych krajów

  W 2022 roku obserwowaliśmy wzrost cen transportu na wszystkich najpopularniejszych trasach. Największy wzrost ceny odnotowaliśmy na trasie Francja - Polska (494 zł więcej niż w 2021 roku). Z kolei najstabilniejsze ceny widoczne były na trasie Szwecja-Polska (średnio 12 zł więcej niż w 2021 roku).

  Wzrost cen transportu motocykla:

  • Francja–Polska: +494 zł
  • Wielka Brytania–Polska: +447 zł
  • Holandia–Polska: +202 zł
  • Niemcy–Polska: +147 zł
  • Szwecja–Polska: +12 zł
  Clicktrans

  Dokąd Polacy transportują motocykle z kraju?

  W 2022 roku Polacy najwięcej motocykli przetransportowali z Polski do Niemiec (19,9% zleceń na transport motocykla z Polsi za granicę). Udział tego kierunku w zleceniach na transport motocykla maleje jednak od 2021 roku. Drugim krajem pod kątem popularności w transporcie motocykli z Polski za granicę byla Holandia (14,5% zleceń), a trzecim – Hiszpania (14%).

  Ten ostatni kierunek może pochwalić się największym procentowym wzrostem udziału w zleceniach na transport motocykli w porównaniu z 2021 rokiem (aż 64% większy udział niż w roku 2021).

  Clicktrans

  Dokąd Polacy sprowadzali motocykle?

  Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy najchętniej sprowadzali motocykle do woj. mazowieckiego (13,9%) oraz wielkopolskiego (13,6%). Województwo małopolskie, które do roku 2020 było liderem zestawienia, w 2022 znalazło się dopiero na 3. miejscu z wynikiem 10,18%. Razem top 3 województwa, do których Polacy sprowadzają motocykle stanowią prawie 40% wszystkich zleceń na transport motocykla do Polski (37,7%).

  Clicktrans

  Marki transportowanych motocykli

  Już drugi rok z rzędu to Yamaha wiedzie prym wśród najczęściej sprowadzanych do Polski marek motocykli. Zastąpiła na tej pozycji Hondę, która była liderem w latach 2012–2020. Udział motocykli marki Yamaha w zleceniach transportu motocykla do Polski w 2022 roku wyniósł 20,1%.

  Clicktrans

  Główne marki sprowadzane z europejskich państw

  Motocykle marki Yamaha Polacy najczęściej sprowadzali z Niemiec i Francji, a Hondy – z Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei jednoślady marki Suzuki najczęściej były transportowane do Polski z Danii. BMW Polacy najchętniej sprowadzali z Hiszpanii.

  Clicktrans

  Typy sprowadzanych motocykli

  Podobnie jak w 2021 roku, wśród zleceń na sprowadzenie motocykla do kraju zdecydowanie przeważają motocykle crossowe (ponad 80%). Udział motocykli sportowych i chopperów był na podobnym poziomie (odpowiednio 7,4% i 7,3%). Najmniej popularne są motocykle turystyczne - w 2022 roku ich udział wyniósł zaledwie 5,1%.

  Clictrans
  Raport został oparty na danych z 82 409 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011 - 2022. Raport opublikowano w marcu 2023 roku.

  Źródło: Clicktrans Polska

  Tagi artykułu

  Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

  Zamów prenumeratę