Studenci Politechniki Wrocławskiej z najlepszym motocyklem

autoExpert

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zwycięstwa zarówno w konkurencjach dynamicznych, jak i statycznych to dorobek studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie.

W zawodach wystartowało w sumie 12 pojazdów zaprojektowanych przez studentów z Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Polski. Motocykle ścigały się na torze Circuit de Catalunya w pobliżu Barcelony.

Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych na Politechnice Wrocławskiej pojechali do Hiszpanii ze swoim najnowszym motocyklem LEM Falcon – pojazdem crossowym (wykonanym zgodnie z wymaganiami tegorocznych zawodów). Musieli przejść przez konkurencje statyczne, takie jak prezentacja biznesplanu i szczegółów technicznych pojazdu, oraz dynamiczne – testy sprawnościowe i na przyspieszenie, a także wyścig na torze asfaltowym, jak i na offroadowym.

Po podliczeniu wszystkich rezultatów okazało się, że reprezentanci Politechniki Wrocławskiej triumfowali we wszystkich możliwych klasyfikacjach: generalnej oraz konkurencji statycznych, jak i dynamicznych.

Zwycięski motocykl LEM Falcon waży 92 kg. Powstał m.in. z aluminium, karbonu i kewlaru. Moc jego silnika to 8 kW, a zasięg – 70 km. Może rozpędzić się maksymalnie do 130 km/h. Ma trzy tryby jazdy – eko, szosowy i crossowy. Posiada elektroniczną deskę rozdzielczą do wyświetlania prędkości, zasięgu i prędkości obrotowej kół, dane zapisuje też na karcie pamięci. W części przedniej motocykla zainstalowano kamerę, która umożliwia prowadzenie streamingu z jazdy LEM-a.

Budowa motocykla kosztowała około 200 tys. zł, a prace nad projektem rozpoczęły się już w październiku 2016 r. Gotowy pojazd studenci zaprezentowali na specjalnym pokazie pod koniec czerwca.

Na ubiegłorocznych zawodach w Barcelonie drużyna Politechniki Wrocławskiej zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Wystartowali wtedy LEM-em Bulletem, czyli Lekkim Motocyklem Elektrycznym dostosowanym do potrzeb służb mundurowych.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę