Yamaha XT660Z Ténéré – 50 000 km później

Yamaha
14.4.2016

W ramach inicjatywy „Wioząc życie”, realizowanej w ramach projektu Fundacji Jednym Śladem (FJŚ), powstał pomysł stworzenia motocyklowego ambulansu. Jednośladem do zadań specjalnych została Yamaha XT660Z Ténéré, przekazana przez firmę Yamaha Motor Polska. Na warszawskie ulice wyjechała w 2014 roku i do dziś dzielnie pełni służbę w barwach fundacji.

Projekt „Wioząc życie” rozwinął się dalej niż wstępnie zakładano i dzięki przekazanemu motocyklowi Yamaha XT660Z Ténéré nabrał nowego wymiaru. To uniwersalne i niezniszczalne enduro, o zwartej konstrukcji i lekkim, zgrabnym wyglądzie, dzięki wsparciu finansowemu sponsorów i partnerów, zostało przystosowane do potrzeb prowadzenia patroli medycznych. Tak oto wspólnymi siłami powstał Moto-Ambulans, czyli hybryda motocykla i ambulansu, mogąca przedostać się z jednego końca zakorkowanego miasta na drugi, w czasie dwa-trzy razy krótszym niż tradycyjna karetka samochodowa. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem i przychylnością zarówno służb ratunkowych, jak i obywateli, zaś ekonomiczna i niezawodna Yamaha Ténéré okazała się sprzętem godnym zaufania. Przy okazji warto zaznaczyć, że Moto-Ambulans nie ma na celu wyeliminowania klasycznych karetek pogotowia, lecz stanowi wsparcie dla działań służb ratunkowych, przyspieszając czas dotarcia do poszkodowanego.

Moto-Ambulans ma już dziś przejechane już ponad 50 000 km. Dystans ten w 90 procentach został osiągnięty w mieście, od sierpnia 2014 roku, w różnych warunkach pogodowych. Głównymi funkcjami, jakie obecnie pełni Moto-Ambulans jest transport sanitarny krwi oraz materiałów krwiopochodnych, którego sprawna i szybka realizacja ma niejednokrotnie bardzo duży wpływ na stan zdrowia i życia osoby oczekującej. Moto-Ambulans pełni dyżur praktycznie 24h na dobę i tylko w wyjątkowych sytuacjach jest z niego zwalniany. Obecnie Ambulansem jeździ dwóch ratowników posiadających uprawnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Wolontariusz, będąc w stałym kontakcie z dyspozytorem, reaguje błyskawicznie na każde zgłoszenie. W 2015 roku liczba transportów medycznych wzrosła o ponad 200 procent w porównaniu do roku poprzedniego, w którym były 134 wyjazdy.

W sezonie od marca do listopada 2015 roku zostało zrealizowanych 456 wyjazdów z transportem sanitarnym krwi oraz materiałów krwiopochodnych. Ponad połowa wyjazdów to transporty w kodzie pilnym, czyli niezbędnym i natychmiastowym. Niejednokrotnie zdarzało się też, że kierowca Moto-Ambulansu natrafił na zdarzenie podczas zwykłego przejazdu po mieście i wówczas dzięki posiadanym umiejętnościom oraz wyposażeniu motocykla mógł udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy do chwili przybycia załogi „klasycznego” ambulansu i przekazania poszkodowanego.

Dodatkowe wyposażenie Moto-Ambulansu to trzy lodówki służące do transportu sanitarnego, a także podstawowy zestaw ratunkowy składający się z m.in. zestawu opatrunkowego, kołnierzy ortopedycznych oraz zestawu do tlenoterapii i AED. Tak uzbrojony pojazd wraz z profesjonalnym ratownikiem może dotrzeć na miejsce zdarzenia jako pierwszy i udzielić niezbędnej pomocy.

Prócz codziennych działań transportowych i ratunkowych, Moto-Ambulans wraz z Grupą Ratowników Fundacji Jednym Śladem bierze udział w zabezpieczeniach medycznych wydarzeń o tematyce motocyklowej i nie tylko. Podczas pikników, festynów i innych wydarzeń Grupa kładzie bardzo duży nacisk na propagowanie idei pierwszej pomocy, jak również wszelkich działań mających poprawić bezpieczeństwo na drogach, z których korzystamy my wszyscy – kierujący samochodami, rowerami i motocyklami, jak i piesi. Na drodze Moto-Ambulans zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie, zarówno starszych, jak i młodszych, dla których zdjęcie przy motocyklu jest nie mniej atrakcyjne niż w wozie strażackim.

Nowością w projekcie „Wioząc życie" jest uruchomiony kanał YouTube, na którym zamieszczane są materiały video z niektórych przejazdów Moto-Ambulansu ulicami Warszawy. Oglądalność w najwyższych momentach osiąga ponad 100 tysięcy widzów, a pozytywny odzew w postaci licznych komentarzy, maili i wiadomości docierających do Fundacji świadczy o poparciu tego projektu przez społeczeństwo. Można by zażartować, że niektórzy czekają na kolejny odcinek z nowych przejazdów niczym na ulubiony serial. Materiały umieszczane w serwisie YT obejmują jedynie przejazdy rejestrowane jako pilne, co zapewne budzi większe emocje wśród oglądających. Widząc, z jakim powodzeniem Moto-Ambulans wpisał się w potrzeby działań ratowniczych, FJŚ już od następnego sezonu pragnie stworzyć kolejny taki pojazd, by mógł wesprzeć w działaniach zespół ratowników z Państwowego Systemu Ratownictwa.

Przydatne linki: Fundacja Jednym Śladem: http://www.jednymsladem.com.pl/

MotoAmbulans na YT: https://www.youtube.com/c/FundacjaJednymSladem

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę