7 faktów o nowym KTM RC 8C 2023

7 faktów o nowym KTM RC 8C 2023 KTM

Motocykl KTM to maszyna przeznaczona wyścigom. Jeśli wierzyć producentowi, ma tylko jeden cel – zaznaczyć swoją przewagę już na starcie, jako bezkompromisowa broń na torze. Rynek poznał już kilka kluczowych informacji na temat nowego motocyklu, w tym cenę i liczbę przeznaczoną na sprzedaż. Warto przyjrzeć się nieco bliżej, co nowy KTM RC 8C 2023 zaserwuje wyjątkowemu gronu kierowców.

 

Silnik po gruntownych przeróbkach

Nowy motocykl KTM napędza silnik LC8c, który przechodzi metamorfozę. Motor o pojemności 889 cm3 zasila 48 milimetrowy korpus przepustnicy dopasowany do pompy paliwowej wytwarzającej większe ciśnienie. Nie sposób nie wspomnieć o nowych tytanowych zaworach dolotowych i wydechowych, które są dużo lżejsze niż w przeszłości. Zastosowano także nowe pierścienie tłokowe o wyższym stopniu sprężania.

Co więcej, nowe, lżejsze tytanowe korbowody pozwalają na wkręcenie się na poziom aż 12 000 obr./min. Górna przeciwwaga została usunięta, a wałek wyważający skrzyni korbowej otrzymał nową regulację w celu zwiększenia niezawodności. Jak twierdzi producent, to po prostu „precyzyjnie dostrojona efektywność”.

Motocyk_KTM_RC_8C_2023 Źródło: KTM

Zmienione ustawienia zawieszenia

Widelce i amortyzatory z serii WP Apex Pro otrzymały miękksze ustawienia. Według rzecznika KTM rezultatem jest większy: „komfort, kontakt i pewność”. Co istotne, motocykl można dopasować do potrzeb każdego motocyklisty – zależnie od jego wzrostu i preferencji.

Rejestrowanie danych

Według producenta dane przekładają się na prędkość na torze. Dlatego też 5-calowy wyświetlacz TFT otrzymał rejestrator danych GPS i przełączniki na kierownicy inspirowane motocyklem wyścigowym KTM RC16 MotoGP. Kierowca może, za pośrednictwem pulpitu, dostosować mapowanie silnika, reakcję przepustnicy, hamowanie silnikiem, kontrolę trakcji i wiele innych. Warto zaznaczyć, że wszystkie dane są zapisywane w programie AIM Race Studio, które później można odtworzyć w przejrzystej i zwięzłej formie.

Motocyk_KTM_RC_8C_2023_perspektywa_motocyklisty_ster Źródło: KTM

KTM RC 8C – motocykl wyścigowy, który można spersonalizować

Potrójne zaciski CNC można regulować tak samo, jak reakcję zacisków Brembo Stylema sterowanych przez pompę Corsa Corta. Regulowane manetki, podnóżki oraz mimośrodowe mocowanie ramy pomocniczej pozwalające na zmianę wysokości siodła sprawiają, że każdy kierowca odczuje komfort podczas jazdy. Co więcej, amortyzator WP Apex Pro 7543 można regulować pod kątem dobicia, odbicia i długości.

Wzmocnione części najwyższej klasy. Ile waży KTM RC 8C?

Wysokiej klasy części obejmują owiewkę ze wzmocnieniem z włókna węglowego, gałkę wahacza, opony Pirelli Diablo Superbike zamontowane na kutych, aluminiowych felgach Dymag UP7X, zmianę biegów w trybie automatycznym za pomocą quickshiftera oraz przedni błotnik z włókna węglowego. Ponadto KTM kontynuuje współpracę z firmą Krämer Motorcycles z Północnej Dakoty nad rozwojem i produkcją motocykla. Sucha masa KTM RC 8C z 2023 roku powinna wynieść około 410 kg.

Motocyk_KTM_RC_8C_2023_model Źródło: KTM

30 nabywców RC 8C może uczestniczyć w Track Day'u na Circuito Ricardo Tormo w Hiszpanii

Track Day odbędzie się 26 kwietnia 2023 roku i jest dostępny na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Byli zawodnicy Grand Prix będą tam trenować wydajność uczestników na torze, wraz z ekipami technicznymi KTM i WP Suspension, które pomogą udoskonalić ustawienia silnika i podwozia.

Co dobre, to limitowane. Ile kosztuje nowy KTM?

Wyprodukowanych zostanie zaledwie 200 egzemplarzy modelu 2023 KTM RC 8C.

Cena bazowa wyniesie 191 500,00 zł.

Źródło: Ultimate Motorcycling

 

 

 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę