Nowy model Roadster – kwintesencja formy i funkcji

Harley-Davidson
19.4.2016

Nowy motocykl Harley-Davidson® Roadster™ to rasowa maszyna do jazdy, naznaczona 60 latami dziedzictwa i pozbawiona zbędnych elementów. Motocykl idealnie czuje się w miejskich warunkach i na krętych drogach oraz wyróżnia się wyglądem, nawet gdy stoi na parkingu.

– Od momentu jego wprowadzenia w 1957 roku, Harley-Davidson Sportster był przedmiotem ciągłych zmian, a model Roadster otwiera nowy rozdział tej historii –  mówi Brad Richards, dyrektor ds. stylistyki Harley-Davidson. – Obserwowaliśmy, jak klienci modyfikują motocykle Sportster na wiele różnych sposobów. Roadster łączy różne style, jednak założeniem było stworzenie maszyny dla prawdziwych jeźdźców – lekkiego, mocnego motocykla Sportster, na którym kierowca czuje drogę.

Nowy model Roadster będący elementem kampanii marketingowej Harley-Davidson „Live Your Legend”, dołącza do rodziny Dark Custom wraz ze swoim minimalistycznym stylem inspirowanym motocyklami wyścigowymi, obecnymi trendami motocykli custom oraz profilowi, który czerpie z wyścigowych motocykli Sportster z lat 50. oraz 60. XX wieku.

– Chcieliśmy zaszczepić w modelu Roadster DNA mocnych motocykli KHR z połowy lat 50. oraz motocykli Sportster o charakterystyce wyścigowej z lat późniejszych – powiedział Richards. – Tamte motocykle miały błotniki skrócone do wsporników, małe zbiorniki paliwa i były pozbawione zbędnych elementów, aby wycisnąć z nich jak najwięcej.

Roadster oferuje współczesną wydajność, nowe koła i opony dopasowane do elementów doskonałego zawieszenia oraz dynamiczny silnik V-Twin 1200 cm3 chłodzony powietrzem i gwarantujący wysoki moment obrotowy w średnim zakresie obrotów. 19-calowe przednie oraz 18-calowe tylne, odlewane koła ze stopu aluminium, z pięcioma rozdwojonymi ramionami, zostały zaprojektowane z myślą o modelu Roadster. Dzięki nim motocykl ma wyważoną, sportową postawę.

– Koła inspirowane klasycznymi kołami szprychowymi, są najbardziej wyszukanymi odlewanymi kołami, jakie kiedykolwiek opracowaliśmy– mówi projektant przemysłowy Harley-Davidson, Ben McGinley. – Przeplatane ramiona są skierowane na zewnątrz, w przeciwne strony koła, tworząc efektowny widok. Koła są bardzo lekkie jak na swój rozmiar, co przekłada się na właściwości jezdne modelu Roadster.

Zawieszenie zostało ulepszone dzięki nowemu, odwróconemu widelcowi 43 mm z trzystopniowymi sprężynami progresywnymi, który jest zamocowany do solidnych półek. W tylnym zawieszeniu zastosowaliśmy amortyzatory emulsyjne wypełnione azotem z trzystopniową, progresywną sprężyną śrubową z regulacją napięcia wstępnego. Dzięki temu skok zawieszenia jest większy niż w przypadku innych modeli Sportster – 11,5 cm z przodu i 8 cm z tyłu. Dwie 11,8-calowe tarcze pływające z przodu zapewniają niezwykłą siłę hamowania. Roadster jest dostępny z układem ABS w standardzie.

Roadster nadaje kierowcy agresywną pozycję dzięki niskiej kierownicy i podnóżkom zamontowanym centralnie, które sprawiają, że kierowca pochyla się nad klasycznie wyprofilowanym zbiornikiem paliwa o pojemności 12,5 l.

Aby podkreślić surowe wykończenie, tylny błotnik jest niemal 4 cm krótszy od już skróconych błotników w innych modelach Sportster. Perforacje osłon paska i tłumików przypominają redukujące masę otwory w podzespołach motocykli wyścigowych, a prosty zestaw wskaźników o średnicy 10 cm zamontowany nisko nad półką ma wyjątkowy obrotomierz analogowy z wbudowanym prędkościomierzem cyfrowym. Tylne kierunkowskazy zamontowane bezpośrednio na wspornikach błotnika, nowe miejsce na tablicę rejestracyjną, zespolona tylna lampa i pomniejszone siodło sprawiają, że tył motocykla wygląda zgrabnie i jest pozbawiony zbędnych ozdobników.

– Profil siodła ciągnie się aż do skróconego tylnego błotnika – mówi McGinley. – Projektując pikowanie siodła inspirowaliśmy się wzmacnianymi kurtkami motocyklowymi, natomiast tylna część to siedzisko pasażera, dzięki czemu Roadster zyskuje na wszechstronności.

Motocykl Harley-Davidson Roadster będzie dostępny w czterech kolorach: Vivid Black z ciemnografitowym paskiem denim, Black Denim z czerwonym paskiem, Velocity Red Sunglo z czerwonym paskiem i dwukolorowy Billet Silver/Vivid Black z paskiem burgundowym.

Odwiedź H-D.com, aby obejrzeć wszystkie motocykle Harley-Davidson na rok 2016® oraz znaleźć najbliższy autoryzowany salon dealerski Harley-Davidson®.

Źródło: Informacja prasowa Harley-Davidson

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę

Najbliższe wydarzenia