Skąd Polacy najczęściej sprowadzają motocykle?

Skąd Polacy najczęściej sprowadzają motocykle? Pixabay - Pexels

W 2023 r. ponad połowa sprowadzonych do naszego kraju motocykli pochodziła z Niemiec. Cena transportu motocykla z tego kraju wzrosła o 12,2%. Średnia cena transportu motocykla nieznacznie wzrosła - o niecałe 4%. Widoczny był spadek zainteresowania transportem motocykli z Francji.

Niemcy wciąż liderem

Od lat Niemcy należą do krajów, z których Polacy sprowadzają motocykle najchętniej. W 2023 po raz drugi udział Niemiec w zleceniach na transport motocykla przekroczył 50%. Co ciekawe, na drugie miejsce powróciła Wielka Brytania, a z kolei Francja znalazła się dopiero na piątym miejscu. 

Honda najpopularniejszą marką sprowadzaną przez Polaków

Po dwóch latach na pozycję lidera powróciła Honda detronizując markę Yamaha. Udział motocykli marki Honda w zleceniach na transport motocykla do Polski w 2023 roku wyniósł 20,4% (o 2,6 p.p. więcej niż w 2022 r.).

Niewielkie zmiany cen transportu motocykla na popularnych trasach

W  2023 r. po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak niewielkie zmiany cen transportu na popularnych trasach w porównaniu z rokiem poprzednim. Na trasach z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii ceny nieznacznie spadły, a z Włoch, Belgii i Holandii - wzrosły, jednak różnice były symboliczne. Jedynie w przypadku Niemiec wzrost cen był bardziej widoczny i średnia cena wzrosła o 12,2%. Średnia cena transportu motocykla wzrosła, ale niewiele - o niecałe 4%.

W transporcie motocykli zaobserwowaliśmy mniej wahań cenowych niż w transporcie samochodów czy przeprowadzkach. Po dużych wzrostach cen w 2022 roku przyszedł czas na stabilizację. Przewoźnicy dostosowali się do sytuacji gospodarczej. Motocykle mogą też stanowić doładunek, co może wpływać korzystnie na cenę transportu – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Źródło: Clicktrans

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę