Słoneczna pogoda zagrożeniem dla motocyklistów

Pixabay/CC0 Creative Commons
14.6.2018

Czy motocykliści w tym sezonie pobiją niechlubne statystyki wypadków?

W tym roku sezon motocyklowy rozpoczął się dość wcześnie i, jeżeli pogoda dopisze, potrwa dłużej niż w ubiegłym roku. W oparciu o dane Komendy Głównej Policji w 2017 roku zanotowano ponad 700 wypadków z udziałem motocyklistów. Ta informacja powinna dać do myślenia każdemu wielbicielowi jednośladów, który przygotowuje się do jazdy lub już zaczął swoją motocyklową przygodę w tym sezonie.

Podczas wypadku w ruchu drogowym fani jednośladów są w większości przypadków są bardziej narażeni na ich konsekwencje niż inni uczestnicy ruchu. Należy stale przypominać o procedurach dotyczących wypadku z udziałem motocykli, są one dobrą wskazówką dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

– Powinniśmy zacząć od powiadomienia pogotowia (jeśli istnieje taka potrzeba) oraz policji (obowiązkowo). Zdarza się, że funkcjonariusze ustalają telefonicznie, że poniesione straty są niewielkie i nie ma potrzeby przyjazdu radiowozu na miejsce wypadku, mimo tego powinniśmy to zrobić. Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy zdjęcie sytuacji po wypadku zanim pojazdy zostaną usunięte z miejsca wypadku. Powinniśmy również porozmawiać ze świadkami wypadku, warto poprosić ich o kontakt. Dość często bezpośrednio po wypadku pod wpływem stresu i adrenaliny nie odczuwamy jego skutków. Jeśli jednak po powrocie do domu odczujemy ból lub inne dolegliwości, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zdarza się, że poszkodowani trafiają do szpitala nawet kilka dni po takim incydencie, ale absolutnie nie należy z tym zwlekać. To jak zachowamy się po wypadku, będzie miało ogromne znaczenie przy uzyskaniu należnego odszkodowania – radzi Edyta Szymkowiak, Dyrektor Pionu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i ich rodzinom w uzyskaniu należnego odszkodowania.

Co w przypadku gdy poszkodowanym wypadku jest pasażer motocykla?

Z punktu widzenia pasażera jednośladu sprawa odszkodowania jest podobna jak w przypadku poszkodowanych w autach osobowych. Uzależniona jest głównie od okoliczności wypadku i obrażeń.

– Bardzo ważne jest posiadanie kasku. Obowiązek jazdy w nim ma nie tylko prowadzący motocykl, ale również jego pasażer. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym poszkodowany jest pasażer, funkcjonariusze policji zawsze sprawdzają czy miał on na sobie kask. Jeżeli nie, jest to ważny sygnał dla ubezpieczyciela, który może potraktować ten fakt jako istotne przyczynienie się do szkody – wyjaśnia ekspert Centrum Odszkodowań DRB.

Kwestia poruszania się jednośladem nie ma wpływu na wysokość odszkodowania, bowiem również pasażer może ubiegać się  o należne świadczenia od sprawcy zdarzenia.

Warto pamiętać, że świadczenia z polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługują również pasażerom podróżującym ze sprawcą. W tym miejscu warto przytoczyć art. 822 § 1  k.c., który stanowi, że  „przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony”.

Należy pamiętać, że odszkodowanie z Polisy OC ppm należy się również samemu właścicielowi pojazdu w przypadku gdy podróżował on w charakterze pasażera i tym samym nie miał on bezpośredniego wpływu na kierowanie pojazdem. Ponadto coraz częściej właściciele pojazdów zawierając polisę OC, decydują się również na dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów. W tym przypadku poszkodowani pasażerowie danego pojazdu mogą dochodzić wypłaty odszkodowania do wysokości sumy gwarancyjnej, na jaką została zawarta polisa. Podobnie z polisy NNW przy pojeździe może zostać również wypłacone świadczenie dla kierowcy, który był sprawcą zdarzenia.

Jak wszystkie polisy, również ubezpieczenia OC ppm jak też NNW kierowcy i pasażera posiadają wyłączenia, dlatego też  zawsze należy zapoznać się z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia.

Policja co roku apeluje do motocyklistów o bezpieczną jazdę bez brawury. Jednak kierowcy samochodów w czasie sezonu również muszą pamiętać o innych użytkownikach dróg i zwracać większą uwagę na zwolenników jednośladów. Pamiętajmy, że motocykliści w konfrontacji z autami przeważnie nie mają szans. Dlatego tak ważny jest wzajemny szacunek i poszanowanie przepisów ruchu drogowego. Z pewnością pozwoli to obu grupom bezpiecznie dotrzeć do celu.

Źródło: Informacja prasowa Centrum Odszkodowań DRB

O Autorze

Tagi artykułu

Rynek Motocyklowy 1 2022

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę